Promocja firmy

Sprawny marketingowiec wie, że dla zwiększenia sprzedaży istotna jest nie tylko reklama produktów i usług, ale również promocja samej firmy. Im konsument jest bardziej zaznajomiony z marką, im częściej ją widuje i im lepiej zna firmę, tym chętniej sięga po jej produkty. Utrwalenie przekazu oraz wartości reprezentowanych przez firmę w świadomości klientów to gwarancja sukcesu. Istnieje wiele form promowania firmy, do tradycyjnych można zaliczyć reklamę indoorową i outdoorową są również mniej standardowe sposoby promowania firmy.

 

 

Wśród reklam outdoorowych należy wymienić: plakaty, bilbordy, banery reklamowe, oklejanie środków lokomocji i komunikacji miejskiej, citylight, itp. Ogromną zaletą tej formy reklamy jest fakt, że otacza ona odbiorcę bez względu na to czy tego chce, czy też nie. Nie musi włączyć telewizji czy uruchomić internetu, by ta reklama do niego dotarła. Jest ona widoczna przez całą dobę i siedem dni w tygodniu, co znacznie zwiększa szansę, że dotrze ona do szerokiego grona odbiorców. Jest też stosunkowo elastyczna, można dostosowywać jej formę do potrzeb promocji oraz w krótkim czasie zmienić. Minusem jest jej lokalny zasięg, chcąc aby outdoor dotarł do każdego zakątka kraju, należy wykupić przestrzeń reklamową w każdym z większych miast. Jest to natomiast doskonała forma promowania regionalnych biznesów.

 

Reklama indoorowa czyli reklama wewnętrzna, w zasadzie jej zasięg jest znacznie mniejszy, umożliwia bowiem dotarcie jedynie do osób odwiedzających dany budynek, jednak zwiększa szanse na dotarcie do osób szczególnie zainteresowanych konkretną branżą, np. plakaty reklamujące lek na ból gardła obecne w aptekach i gabinetach lekarskich znacznie podnoszą prawdopodobieństwo, że pacjenci po nie sięgną. Do form tej reklamy zaliczyć należy: plakaty, naklejki na podłogi i ściany, rollupy czy banery wewnętrzne.

 

 

Ostatnią formą promocji firmy o jakiej należy wspomnieć są działania niestandardowe tak zwanego ambient marketingu. Zakłada on, że przekaz jest oryginalny, niepowtarzalny. To musi być coś czego jeszcze nie było, w tej formie reklamy liczy się nie tylko sama firma, ale również cały kontekst w jakim się ona pojawia. Przykładem ambient marketingu może być buzz marketing, opiera się on na powtarzaniu pozytywnych opinii o firmie w rozmowach towarzyskich, plotkach czy opowiadania. Chodzi o to, aby dać konsumentom powód do rozmowy o firmie, musi on być na tyle ciekawy by ludzie sami chcieli dalej powtarzać opnie przygotowane przez marketingowców.

 

Wśród niestandardowych form promocji firmy należą również sponsoring i organizacja eventów. Przykładem skutecznych działań tego typu jest Męskie Granie organizowane przez Grupę Żywiec czy sponsorowanie wydarzeń sportowych i kulturalnych przez różne firmy. Formą sponsoringu może być również objęcie opieką stadionu sportowego czy danej drużyny. To wywołuje w fanach danej dyscypliny pozytywne skojarzenia z marką, jako firmą, której zawdzięczają oni możliwość czerpania radości z oglądanych zmagań, czy wydarzeń.  

 

Hits: 2291