Narzędzia e-marketingu

Internet to olbrzymia przestrzeń, w której marketingowcy mają ogromne możliwości reklamowania i promowania produktów. Istnieje wiele narzędzi, które wspierają działania osób odpowiedzialnych za komunikację marki i produktu, oto zestawienie kilku bardzo przydatnych w e-marketingu form promowania produktów.

 

Pozycjonowanie

O SEO pisaliśmy już wiele w naszym serwisie, dlatego osoby zainteresowane tym tematem odsyłamy do naszych wcześniejszych artykułów. W tym miejscu należy jedynie wspomnieć, że organiczne wyniki wyszukiwania są jedną ze skuteczniejszych metod pozyskiwania klientów zainteresowanych produktem, dlatego zawsze warto w nie inwestować.

 

 

Google Adwords

Szeroko na temat kampanii linków sponsorowanych piszemy w dziale poświęconym marketingowi w wyszukiwarkach. AdWords to doskonałe narzędzie zwłaszcza dla młodych, dopiero rozpoczynających swoją działalność firm. Kampania zbudowana zgodnie z wytycznymi Google może wygenerować na stronie znaczny ruch i pozyskać nowych klientów.

 

E-mail marketing

E-maile i newslettery wysłane do klientów z okazji pojawienia się nowych produktów czy promocji jakie oferuje firma są bardzo dobrym narzędziem pozyskania klientów, którzy kiedyś odwiedzali stronę i byli zainteresowani produktem, jednak z jakichś powodów nie dokonali zakupu. Mogą one sprawić, że klienci powrócą do myśli o zakupie produktu. E-mail marketing umożliwia spersonalizowanie oferty i dokładne trafienie w potrzeby konsumentów. Jednak by był on skuteczny należy pamiętać, aby nie zasypywać odbiorców SPAMem i nadmiarem e-maili, które nic dla nich nie wnoszą. Rozsyłanie życzeń świątecznych oraz np. imieninowych czy urodzinowych jest także elementem budowania wizerunku firmy i tworzenia relacji z klientem. Ważne jest, aby baza e-mailngowa była odpowiednio skonstruowana, a adresy pozyskane zgodnie z obowiązującym prawem i dobrymi praktykami marketingowymi. Zaletą tego narzędzia jest również niewielki budżet jaki trzeba przeznaczyć na tego typu działania. Istnieje także wiele programów, które umożliwiają szybkie i sprawne rozsyłanie korespondencji seryjnej.

 

 

Content marketing

Marketing kontekstowy czy też marketing treści to również sprawne narzędzie komunikowania pożądanych treści. Ta forma sprawia, że reklama dociera do odbiorców potencjalnie zainteresowanych produktami i usługami danej firmy, jest bowiem wyświetlana na portalach i stronach tematycznie związanych z daną branżą. Może to być reklama w zewnętrznych serwisach, które są zainteresowane publikowaniem tego typu reklam, lub też pod postacią reklam Google AdSense, Adkontekst, czy omawianego wcześniej AdWords.

 

Viral marketing

Marketing wirusowy to narzędzie, którego celem jest sprawienie, że odbiorcy sami chcą rozpowszechniać daną treść reklamową. Jeśli przekaz jest zabawny, odpowiada na ich potrzeby, jest dostosowany do ich gustów czy bazuje na emocjach wówczas internauci sami chętnie dzielą się nim ze znajomymi. Jego główne zalety to szybkie dotarcie do dużej liczby odbiorców, a przy tym niskie koszty działań. Wadą jest brak kontroli nad rozprzestrzeniającym się wirusem oraz konieczność wyprodukowania niezwykle angażującej treści.

 

 

Really Simple Syndication

Kanał RSS to rodzaj bazy interesujących internautę treści, które pozyskiwane są z kilku stron jednocześnie. Z punktu widzenia użytkownika daje on możliwość szybkiego przeglądania interesujących go treści oraz otrzymywania wyselekcjonowanych interesujących go wiadomości. Z punktu widzenia marketingowca daje on możliwość szerokiej prezentacji danej strony, co zwiększa szanse, że potencjalny klient ją odwiedzi.  

Hits: 2178