Marketing w wyszukiwarkach

Współcześnie 40% ludzi na świecie i 62% Polaków korzysta z internetu. W zasadzie jest to pierwsze źródło informacji po jakie sięgamy poszukując firmy z danej branży, określonego produktu czy usługi, traktowanie internetu jako źródła informacji deklaruje aż 57% Polaków. Według badań zachowań internautów większość decyduje się na wybór firmy z pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania, część internautów odwiedza jeszcze drugą odsłonę, zaś jedynie nieliczni docierają do trzeciej, czwartej czy piątek karty prezentującej wyniki wyszukiwania. Zaś największą liczbę wejść co przekłada się również na sprzedaż notują firmy na pierwszych trzech pozycjach w wynikach wyszukiwania.

 

Te badania dowodzą jedynie zjawisk, które marketingowcy od dawna intuicyjnie przeczuwali. Mając świadomość potęgi jaką stał się internet specjaliści od reklamy i promocji dążą do tego, aby strony firm, dla których pracują były jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Takie założenia mogą osiągnąć dzięki działaniom dwutorowym z jednej strony mają do dyspozycji pozycjonowanie strony, z drugiej możliwość przeprowadzenia kampanii linków sponsorowanych.

 

 

Niewątpliwą zaletą kampanii AdWords jest natychmiastowe osiągnięcie efektów. Dobrze skonstruowana, zgodnie z wytycznymi Google kampania pozwala na wyświetlenie reklamy strony www na jednym z trzech pierwszych miejsc w wynikach wyszukiwania. Wadą tej kampanii jest fakt, że wyszukiwarka informuje użytkowników iż jest to reklama płatna, z tego też powodu część z nich pomija pierwsze trzy linki i odwiedzają dopiero strony znajdujące się na pierwszych miejscach w organicznych wynikach wyszukiwania. Mimo swoich mankamentów AdWords to doskonała propozycja dla firm, które dopiero zaczynają swoje działania w branży i na wypozycjonowanie strony potrzeba czasu, dzięki AdWords mogą one szybko zaistnieć w świadomości klientów. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla firm oferujących sezonowe produkty, dzięki temu możliwa jest wzmożona promocja w okresie szczególnie dla nich ważnym.

 

Innym sposobem, jak pokazują badania niezwykle skutecznym jest pozycjonowanie strony internetowej. Badania dowiodły, że znaczna część internautów nie ma świadomości, że pozycje stron w wyszukiwarkach są wymuszane przez firmy zajmujące się SEO, są przekonani, że Google zwraca im najlepiej dopasowane do ich potrzeb wyniki. Uważają również, że to iż strona znajduje się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania świadczy o prestiżu firmy i jej ugruntowanej pozycji na rynku. Z tych właśnie powodów pozycjonowanie strony www to nie tylko zabieg marketingowy i sprzedażowy, ale również wizerunkowy. Do wad pozycjonowania należy długi okres jaki zajmuje wypozycjonowanie strony internetowej, może to bowiem być od 3 do 6 miesięcy. Jest to też niezwykle dynamiczna branża, w której każdy nowy algorytm Google powoduje wiele zamieszania i wówczas należy liczyć się ze spadkami pozycji strony – co nie oznacza, że nie wróci ona na swoje pozycje po jakimś czasie.

 

 

Skuteczność tego typu marketingu jest tak duża, że obecnie każda poważnie myśląca o swojej promocji firma korzysta z SEO i kampanii linków sponsorowanych.  

Hits: 2159