Jak polepszyć sprzedaż?

Każda firma dąży do maksymalizacji zysków i podnoszenia liczby sprzedanych produktów i usług. Nie jest to zadanie łatwe, bo i konkurencja w tym względzie jest niemała, jednak dzięki kilki sprytnym trickom można znacznie podnieść sprzedaż.

 

Cena wyznacznikiem luksusu

Kontrowersyjna teza, a jednak czasem się sprawdzająca. Cena jest dla konsumenta w dużej mierze wyznacznikiem jakości produktów. Jeśli jakiś przedmiot kosztuje dużo postrzegany jest jako luksusowy, oczywiście są branże, w których ta strategia nie zadziała, nie zadziała również jeśli wcześniej nie przekonamy klienta, że nasz produkt jest wyjątkowy i nie ma niczego na rynku z czym dałoby się go porównać. Spełniając te dwa warunki, jeśli podniesiemy cenę – klienci nabiorą przekonania, że jest to dobro luksusowe.

 

 

Bezużyteczna opcja dodatkowa

Jak pokazały badania profesora ekonomii Dan Ariely'a, jeśli przedstawimy klientom możliwość wyboru trzech opcji, z czego jedna z nich będzie zupełnie bezużyteczna to konsumenci w ponad 80% zdecydują się na wybór opcji droższej. W przypadku jedynie dwóch opcji klienci z reguły wybierają tę tańszą.

 

W zestawie taniej?

Połączenie kilku produktów w jeden zestaw to sposób na znacznie zwiększenie sprzedaży, klienci chętniej po nie sięgają ponieważ jest to dla nich komfortowe rozwiązanie, które sprawia, że nie muszą odwiedzać kilku sklepów czy stoisk by zyskać potrzebne im przedmioty, nawet jeśli zestaw będzie droższy niż pojedyncze przedmioty i tak zdecydują się oni na zakup. Jeśli nawet jeden z elementów zestawu jest im niepotrzebny dochodzą do przekonania, że komuś go sprezentują, lub przyda im się w przyszłości, więc i tak sięgają po zestaw. Ważne jednak przy tworzeniu takich zestawów jest ich tematyczność – powinny być przydatne dla jednej osoby, lub niska cena drugiego przedmiotu, wówczas należy reklamować zestaw jako produkt z gratisowym dodatkiem.  

 

Hits: 2077